VIRTUS SAGA

CHARACTERS – HORSES – PLACES

 

CHARACTER NAME (nicknames)

[in order of appearance]

ROLE

BOOK

Duncan Caldwell (lover, Leader)

Our hero, High Council Leader

Ylianor Meyer [Caldwell – Templeton] (Princess, sleeping beauty, pet)

Our heroine, Duncan’s lover

John Meyer

Ylianor’s father

Charles Caldwell

Duncan’s father

Sophia Caldwell

Duncan’s mother

Elizabeth Caldwell (Lizzy)

Duncan’s sister

David Smith

Duncan’s personal assistant

Dorek

villager

 

Mary Jane Elspeth

Ylianor’s mother

Anne Peacock

Caldwell’s cook

Sarah Jennings

Caldwell’s maid

Alicia Merryweather

Caldwell’s housekeeper

Christopher (Chris) Templeton (Angel, Demon)

Duncan’s lover

Arthur Fairchild

High Council Leader

Claudette Fairchild

Arthur’s mate

Joseph Ross

Caldwell’s houseboy

Martin Howell

Chris’s valet

Mark Hamill

Lawyer

Reginald Fox

Caldwell’s butler

James Templeton (Jamie)

Son of a temporary councilwoman Arthur’s boys

Claire Templeton

Chris’s mother

Lillian Lowell Arthur's servant brother

Trent Hamilton

Son of a temporary councilwoman Arthur’s boys

Steve Templeton

Chris’s eldest brother

Bran Templeton

Chris’s second brother

Cecilia Hurst (Ceci)

Permanent council member from Blandry

Susan Little

Cecilia’s aunt

Colin Cook

Cecilia’s servant

Rowena Sentry

Cecilia’s friend

Oliver Sentry

Rowena’s mate

Tony Reno

Rowena’s servant

Patrick Drake

Chris’s friend

Troy Label

Patrick’s lover

Jeff Macy

Duncan’s neighbor

Robert Macy

Jeff’s father

Koren

Man Game player

Lydyen

Woman Game player

Shydan Dellware

Chris’s Game player

Brome Pritchard

Chris’s Game player and supervisor of Barenden Plateau

Ronnie Sentry

Rowena and Oliver’s son




Robin Macy

Jeff’s brother

Isabella Turner

Jeff’s friend

Walter Turner

Isabella’s father

Maximilian Lenz (Max)

Festival guest

Carmel Moore

Festival guest

Patricia Swift

Temporary council member

John Swift 

Patricia’s mate

Joe Ridle

Harbor Town baker

Robbie Ridle

Joe’s son

Roy

Hall servant

Tyrell

Arthur’s boys

Emilyan

Arthur’s boys

Richard Ellis

Permanent council member of Ridgely District

Reyar Ellis

Richard’s mate

Lilith Ellis

Richard’s daughter

Doria Ellis

Richard’s daughter

Stephen Penbroke

Permanent council member of Coreley District

Chloyse Reddenthrow

Temporary council member of Khalimos District

Laurely Damon

Temporary council member

Adam Miller

Farmer of Rikky

Alicia Miller

Adam’s mate

Rikky Miller

Adam’s son

Carl Strepton

Duncan’s friend

Ruby Strepton

Carl’s mate

Paul Smith (Smitty)

Village Leader

Cully

Carl’s dark-haired servant

Jaylor

Carl’s red-headed servant

Grain

Carl’s blondish servant

Dervin Lenz

Southern District Head

Angus Lenz

Dervin’s father

Trece Doight

Lenz butler

Thuly

Templeton’s servant

Lady Gretelle

Neighbor of the Templeton’s

Percy Thornthrow

Lord of the Dorthmouth District and Templeton’s neighbor

Stew Carridayn

Lord of the Dartmouth District

Bayer Ridlick

Lord of the Dartmouth District

Tryn

Servant of the Thorntrhow’s

Sophy

Templeton’s servant

Eiley

Templeton’s servant

Craigan Yorkshaw

Chris’s friend

Ray

Craigan’s servant

Theo Ryckle

Craigan’s phase mate

Brady

Craigan’s slaves trainer

Malcolm Dower

Head of the Renovation Movement

Thierry

Stable assistant

Darek Doyle

Temporary council member from Sarendon District

Kharen Riyan

Temporary council member from Sephora District

Ribes Dranten

Permanent council member from Aural Distract

Randy Kratzen

Permanent council member from Khalimos District

Firth Ernshaw

Joey’s phase mate

Joey Reynolds

Son of temporary councilman Garreth

Kordie Brainagh

Permanent council member Fountaintop District

Dusty Strokes

Hall servant

Liabeth Renn

Hall servant

Lucy Penbroke

Daughter of Ste Penbroke

Robecca Taintrum

Temporary council member of Silcamore

Praden Rosche

Darek’s phase mate

Ilorianne Preston

Temporary council member of Dartmouth

Molly Kleist

Hall servant

Poll

Hall servant

Courtier

Hall servant

Stanley

Hall servant

Theresa Ruse

Lucy’s phase mate

Solange Fester

Temporary Blandry District

Lucast Renzy

Temporary council member for Coreley District

Barton Krozick

Permanent council member of Rockyhorn District

Bawny Krozick

Barton’s sister & Patricia Swift’s phase mate

Taurus Teep

Temporary council member of Aural District

Rusty Denton

Temporary council member from Ridgely District

Tarek Kurdan

Supervisor of Kepisly Valley and Steve’s friend

Elyase Reddenthrow

Chloyse’s sister

Dorean Ellis (little orrie)

Richard’s mother

Morgan Thressler

Leader before Arthur


Sally Bowman

Sammy’s mother

Perry Bowman

Sally’s pledge


Kyle Drummond

Sammy’s second father

Robilee Strepton

Ruby and Carl’s daughter

Ariel Templeton

Laurely and Duncan’s daughter


Trevor Holden

Supervisor Plantimore Cliffs


Styron Holden

Trevor’s assistant

Adrian

Shelter Horse Supervisor candidate

Fihoona Ladly

Shelter Horse Supervisor

Farrell Palsey

Black Rose’s new stable keeper

Amber

Lady Hurst’s servant

Raden

Lady Hurst’s servant

Kaylynn Damon

Laurely's sister

Maline

Malcolm's mate

Justin Harrendore

Game participant

Vanesseya Carter

Templeton’s neighbor

Romy

Game player

Coryn

Game player

Demian Templeton

Ylianor and Chris’s son

Lauryn Templeton

Ylianor and Duncan’s daughter

Sophie Caldwell

Elizabeth and Robin’s daughter

 



Amos Hurst
Cecilia and David’s son


8 T
Joss Macy
Isabella and Jeff's son

Taylor Pengroke
Lucy and Steve' sson

Tobias Lenz

Ribes and Max's son

 

 


               

COUNCIL MEMBERS

TYPE

DISTRICT

BOOK

01. Ribes Dranten

Permanent

Aural

02. Taurus Teep

Temporary

Aural

03. Cecilia Hurst

Permanent

Blandry

04. Solange Fester

Temporary

Blandry

05. Stephen Penbroke

Permanent

Coreley

06. Lucast Renzy

Temporary

Coreley

07. Christopher Templeton

Permanent

Dartmouth

08. Ilorianne Preston

Temporary

Dartmouth

09. Kordie Brainagh

Permanent

Fountaintop

10. Laurely Damon

Temporary

Fountaintop

11. Randy Kratzen

Permanent

Khalimos

12. Chloyse Reddenthrow

Temporary

Khalimos

13. Richard Ellis

Permanent

Ridgely

14. Rusty Denton

Temporary

Ridgely

15. Barton Krozick

Permanent

Rockyhorn

16. Patricia Swift

Temporary

Rockyhorn

17. Millicent Fey

Permanent

Sarendon

18. Darek Doyle

Temporary

Sarendon

19. Garreth Reynolds

Permanent

Sephora

20. Kharen Riyan

Temporary

Sephora

21. Ylianor Templeton

Permanent

Silcamore

22. Robecca Taintrum

Temporary

Silcamore

23. Maximilian Lenz

Permanent

Southern

24. Belinda Varren

Temporary

Southern

 

 

 

CHARACTER NAME

VIRT

TRAINER

BOOK

Duncan Caldwell

Balancing + mind reading + Virt recognition and control

-

Christopher Templeton

Healing + mind reading and erasing + fire control

-

Ylianor Meyer

Aura reading and tracing + mind reading + talking with animals + spirit snatching

-

Mary Jane Elspeth

Aura  reading

-

Leader

Charles Caldwell

Mind reading

-

Sophia Caldwell

Virt recognition + control

-

Arthur Fairchild

Virt recognition and control

-

James Templeton

Mind erasing

-

 

Claire Templeton

Healing

-

David Smith

Telekinesis

Ylianor

Cecilia Hurst

Logic

Ylianor

Carmel Moore

Emotion managing + Keeper

-

Stephen Penbroke

Emotion restraining

Dream Chasers + Chris

Richard Ellis

Emotion restraining

ream Chasers + Chris

Chloyse Reddenthrow

Healing

Dream Chasers + Chris

Laurely Damon

Dream inhibition + emotion managing +  Keeper

Dream Chasers

Lucy Penbroke

Time manipulation

Duncan

Maximilian Lenz

Weather control

Ylianor

Darek Doyle

Reading in the future

Ylianor

Kharen Riyan

Healing

Ylianor

Ribes Dranten

 Water detection and control

Ylianor

Randy Kratzen

To breathe underwater

 

 

Malcolm Dower

Grabbing other people’s energy

 

 

Patricia Swift

-

Chris

Dusty Strokes

-

Chris

Liabeth Renn -
Chris
Ariel Templeton
Dream inhibition +  mind reader + managing other dimensions




Demian Templeton
Healing + aura and mind  reading

Lauryn Templeton
Balancing + aura and mind reading + talking with animals

Amos Hurst
Telekinesis + logic





Taylor Penbroke
Time manipulation

 Tobias Lenz

Weather control + water detection and control


 

               

HORSES

USERS

Fuzeon

Duncan

Starlet

Ylianor

Black

Chris

Oscar

David

Lady Rose

Sophia Caldwell

Praline

Elizabeth

Lucky

Starlet + Fuzeon’s foal

Black Star
Starlet + Black'sfoal


 

 

               

PLACES

WHAT

Barenden Plateau

Brome’s territory (Dartmouth’s sub-district)

Belleview

Strepton’s estate

Black Rose

Caldwell’s estate

Blue Oasis

Cecilia’s estate

Bolscha River

River between Barenden Plateau and Kepisly Valley

Darkley

Lenz estate

Fair Haven

Chris’s estate

Harbor Town

Town near Black Rose

Jeruashi Mountains

Wadirum Desert’s entrance

Kepisly Valley

Tarek’s territory (Dartmouth’s sub-district)

Nephis Valley

Pledge Land

Northridge

Town near

Paledor Valley

Silcamore South boundary

Plantimore Cliffs

Shelter System Horse Training Field

Ridgeview

Ellis’s estate

Rhapsen Hall

High Council seat

Sendar

Planet

Stella

Sun

Wadirum Desert

Nephis Valley gateway

 

 

DISTRICTS

WHAT

Aural

Strepton’s District

Blandry

Cecilia Hurst’s District

Coreley

Penbroke’s District

Dartmouth

Templeton’s District

Fountaintop

Brainagh’s District

Khalimos

Kratzen’s District

Ridgely

Ellis’s District

Rockyhorn

Fairchild’s District

Sarendon

Doyle’s District

Sephora

Macy’s District

Silcamore

Caldwell’s District

Southern

Lenz District